Az alapképzési szak megnevezése: ápolás és betegellátás (Nursing and Patient Care)
Az alapképzési szakon szerezhető végzettségi szint és a szakképzettség oklevélben szereplő megjelölése:
- végzettségi szint: alap- (bachelor; rövidítve: BSc-) fokozat
- szakképzettség: mentőtiszt (Paramedical officer)
Az oklevélben szereplő képzés megnevezése: mentőtiszt (Paramedical officer)
Képzési idő:
8 félév, a képzés elvégezhető nappali vagy levelező munkarendben is
A mentőtiszt BSc képzés felépítése, avagy milyen kurzusaid lesznek:
- Ha úgy érzed, hogy a mentőtiszti hivatást neked találták ki akkor az SZTE mentőtiszti képzése lehet a számodra ideális választás.
- Az Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar egy olyan komplex, széleskörű tudást ad át, amely nemcsak a betegellátás technikai oldalát érinti, hanem az emberi élet minden fontos aspektusát is. Ha érdekel a sürgősségi orvosi ellátás, a betegápolás és a mentés, akkor ez a képzés valóban a legjobb alapot adja ahhoz, hogy sikeres mentőtiszti pályát építhess.
- A képzés során alapvető egészségtudományi ismeretekre teszel szert, kezdve az anatómiával, élettannal, illetve a prehospitális ellátást érintő ismeretekkel. Az anatómia és élettan során részletesen megismered az emberi test felépítését és működését, ami elengedhetetlen a sürgősségi helyzetek gyors és hatékony kezeléséhez. Ezen kívül olyan szakterületek, mint a belgyógyászat, neurológia, pszichiátria, gyerekgyógyászat és szülészet is szerepelnek a tantárgyak között. Mindezek segítenek abban, hogy ne csak a fizikai, hanem a mentális és pszichés állapotokat is felismerd, és megfelelően reagálj a sürgősségi helyzetekben. Az itt megszerzett széleskörű tudás segít abban, hogy önállóan is el tudd dönteni, hogy mi a legjobb lépés, és hogy a beteg ellátásának folyamatát miként tudd hatékonyan koordinálni.
- Célunk, hogy a képzés végére magabiztos szakmai kommunikációs készségekkel is rendelkezz, ebben számos kurzus – Szakmai kommunikáció, szakmai szupervízió tárgyak lesznek a segítségedre
- A nyoc félév során különösen nagy hangsúlyt fektetünk a gyakorlati képzésre. Az egyik legfontosabb elem a skill oktatótermekben végzett gyakorlás. Itt a technikai és soft skilljeidet is fejlesztheted: a különböző beavatkozások gyakorlásától kezdve a kommunikációs technikákban történő elmélyülésig mindenre sor kerül.
- A gyakorlati oktatás során valódi eszközökkel és szituációkkal dolgozol, így nemcsak a mentéstudomány elméleti alapjait sajátítod el, hanem a mindennapi helyzetekre is felkészítenek. Ilyen szituációkban teheted próbára például a problémamegoldó képességedet, az alkalmazott gyógyszerekkel kapcsolatos ismereteidet, és a beteggel való kommunikációdat.
- A képzés másik nagy erőssége, hogy a gyakorlatokat nemcsak az egyetemi kampuszon végzed, hanem az SZTE klinikai osztályain, valamint a város mentőállomásán, mentőautókon és rohamkocsikon történő gyakorlatokon is részt veszel. Itt már valós környezetben találkozhatsz a sürgősségi helyzetekkel, és a közvetlen betegellátás során fejlesztheted tudásodat.
- A mentőtisztek gyakran szembesülnek olyan helyzetekkel, ahol a gyors diagnózis és a megfelelő kezelés életeket menthet. A képzés során mindezekre felkészítenek, és minden szükséges elméleti tudást és gyakorlati ismeretet megkapsz ahhoz, hogy képes legyél hatékonyan ellátni a legkülönbözőbb vészhelyzeteket.
- A Szegedi Tudományegyetem mentőtiszti képzése tehát komplex és alapos felkészítést biztosít mind elméleti, mind gyakorlati szinten. Ha a sürgősségi orvosi ellátás iránti elhivatottság vezérel, akkor ezen a képzésen megszerzett tudás és tapasztalatok garantáltan segítenek abban, hogy sikeres mentőtisztté válj. A nálunk töltött évek alatt a gyakorlatban is kipróbálhatod magad, és nemcsak a technikai, hanem az emberi oldalát is elsajátíthatod ennek a felelősségteljes, izgalmas hivatásnak.
Továbbtanulási lehetőségek:
A BSc végzettség megszerzése után hallgatóink Egészségügyi tanár MSc, Egészségügyi menedzser MSc, Egészségpolitika és finanszírozás, Kiterjesztett hatáskörű ápoló (MSc) sürgősségi szakirány területén tanulhatnak tovább.
Az egyetemi oklevél megszerzésével nem ér véget a karrierépítés lehetősége, hiszen ma már több doktori iskola is lehetőséget biztosít PhD fokozat szerzésére a paramedikális szakmák területén.
Elhelyezkedési lehetőségek:
A mentőtiszti képesítés megszerzése széleskörű lehetőséget kínál különböző intézményeknél való elhelyezkedésre. Az Országos Mentőszolgálatnál dolgozó mentőtisztek közvetlenül a sürgősségi ellátásban vesznek részt, de ugyanígy dolgozhatnak magán mentőszolgálatoknál is. A szeretetszolgálatoknál, valamint a katasztrófavédelemnél is van lehetőség mentőtiszti munkakör betöltésére, ahol a sürgős beavatkozások, illetve katasztrófahelyzetek kezelésében vállalnak szerepet. A Vöröskeresztnél és a szociális vagy oktatási szektorban, például járművezető-képzésben vagy elsősegély-oktatásban is elhelyezkedhetnek Továbbá, sürgősségi osztályokon is találhatnak munkát, ahol az egészségügyi ellátás szakszerű segítésében vesznek részt.
Miért válaszd az SZTE ETSZK-t?
- szép környezet
- jó hangulat
- segítő közösség
- változatos szórakozási lehetőségek
- modern, jól felszerelt tantermek
A jelentkezés módja:
Jelentkezni elektronikus úton lehet február 15-ig. A jelentkezéssel kapcsolatos tudnivalók a www.felvi.hu oldalon, illetve a Felsőoktatási Felvételi Tájékoztató című kiadványból tájékozódhat.
Ha szeretnél többet megtudni a szociális munka alapképzésről, regisztrálj januári vagy februári nyílt napunkra!