Bezár

Fizioterápiás Tanszék

Kutatási tevékenység a Fizioterápiás Tanszéken

Kutatási tevékenység a Fizioterápiás Tanszéken

2014. október 28.
6 perc

Metabolikus szindróma kockázatainak vizsgálata. Magas rizikófaktorú személyek preventív fizikai aktivitási programjának hatásai. A fizikai aktivitás különböző formáinak hatása a szívfrekvenciára.

A téma kutatója: Dr. Barnai Mária tanszékvezető főiskolai docens

Cél: a rizikófaktorok korai szűrése, és a magas rizikójú, de még nem metabolikus szindrómás egyének mozgásprogramjának kidolgozása, követése.

Módszer: magas rizikójú személyek részletes vizsgálat után, rövidtávú (3 hó) tréning programon vesznek részt. A mozgásprogram szívfrekvencia monitorral szorosan felügyelt, (tornatermi/edzőtermi) és elektronikus úton kontrollált otthoni mozgásprogram (mellkaspánt - okos telefon / okos óra) formában történik.

Vizsgálatok: testtömeg, testtömeg összetétel, BMI számítás, bőrredő vastagság, csípő / derék körfogat, 6MWT.

MTMT link >>>

 

Szenzoros súlyozás, újrasúlyozás a poszturális kontrollban

A téma kutatója: Dr. Domján Andrea főiskolai docens, általános dékánhelyettes

Cél: A poszturális kontroll vizsgálata.

A szenzoros rendszerek poszturális kontrollban betöltött szerepének, befolyásolási lehetőségeinek vizsgálata.

A szenzoros újrasúlyozás vizsgálata.

Módszer: Az egyensúlyi paraméterek rögzítése erőmérő platformon (Neurocom Basic Balance Master) és funkcionális tesztek segítségével.

Az egyensúly szenzoros rendszereinek befolyásolása, az alkalmazott intervenció (különböző tréning fajták, talpi mechanikai stimuláció) ezek egyensúlyi paraméterekre gyakorolt hatásainak rögzítése.

Adatelemzés Statistica 13 programmal.

MTMT link >>>


A lumbális és a nyaki gerinc lokális izomrendszerének vizsgálata, a stabilizáló funkció befolyásolási lehetőségei

A téma kutatója: Dr. Domján Andrea főiskolai docens, általános dékánhelyettes

Cél: A nyaki és lumbális gerinc lokális izomrendszerének vizsgálata.

A stabilizáló funkció zavarainak, befolyásolási lehetőségeinek vizsgálata.

Módszer: A lokális stabilizátorok szelektív működésének vizsgálata felületi EMG, Stabilizer és UH segítségével.

A lokális stabilizáló funkció gyakoroltatása és az instabilitás okozta panaszok befolyásolása speciális feladatokkal.

Adatelemzés Statistica 13 programmal.

MTMT link >>>


A derékfájdalomban kialakuló izom-eltérések vizsgálata, fókuszálva a diaphragma és más, főként stabilizáló izmok funkcionális állapotára, anatómiai viszonyaira.

A téma kutatója: Dr. Finta Regina főiskolai docens

Cél: A kutatás célja a derékfájdalom hátterében álló és fennállása alatt kialakuló mozgatószervrendszeri eltérések vizsgálata. A funkcióváltozás megértése segítheti a kutatókat és a klinikusokat a nem specifikus derékfájdalom patomechanizmusának megértésében. A kutatás során szerzett ismeretek a derékfájdalom fizioterápiájába, azon belül a prevenciós és a kezelési folyamatokba is beépíthetőek.

Módszer: tünetmentes és tünetes felnőttkorú résztvevők vizsgálata. A vizsgálatban alkalmazunk funkcionális teszteket és ultrahanggal vizsgáljuk az izmok kontrakció képességét.

MTMT link >>>


Poszturális kontroll stratégiák egészséges és beteg populációban

A téma kutatója: Dr. Nagy Edit főiskolai tanár

Cél: a testtömeg középpont elmozdulásának frekvencia mintázatában fellelhető sajátosságok feltérképezése különböző egyensúlyi helyzetekben, - szituációkban, különböző fizikai aktivitási szinteken, előbb egészséges populációban, majd a központi idegrendszert érintő patológiás állapotokban.

Módszer: egyensúlymérő platform (Neurocom Basic Balance Master) segítségével történő adatgyűjtés, Fast Fourier Transformation, Statistica szoftverrel végzett adatelemzés, egyensúlyfejlesztő tréningek.

MTMT link >>>


Autoimmun betegségek által érintett kéz vizsgálati módszerének fejlesztése

A téma kutatója: dr. Rázsó Katalin mesteroktató

Cél: autoimmun betegségek által érintett kéz vizsgálati módszerének fejlesztése. Fizioterápiában alkalmazott stádiumbeosztás (Seyfried), illetve módosított változatának vizsgálata.

Módszer: eredeti- és módosított stádiumbeosztás gyakorlati alkalmazhatóságának vizsgálata. Összehasonlító vizsgálatok: funkcionális stádiumbeosztásokra-, kéz funkciójára vonatkozó kérdőívekre, deformitáson alapuló vizsgálatokra vonatkozóan (HAI, GAT, Cochin).

MTMT link >>>


A különböző típusú fizikai aktivitások hatásainak vizsgálata a testösszetételre metabolikus szindrómában
A téma kutatója: Korom Andrea mesteroktató

Cél: a különböző típusú tréningek hatásainak vizsgálata a testösszetételre, a vérnyomásra, az állóképességre, valamint egyéb laborértékekre metabolikus szindrómában.
Módszer: a magas intenzitású-, az intervallum-, valamint a rezisztencia tréning hatásainak vizsgálata elhízott és túlsúlyos egyének esetén. Testösszetétel analizátor (Segmental Body Composition Analyser, Body Composition Analyser) segítségével a testösszetétel (testzsír százalék, zsírtömeg, zsírmentes tömeg, izomtömeg) mérése, kiértékelése.

MTMT link >>>


A légzőizom tréning hatása a poszturális kontrollra COPD-s betegek körében

Az artériás stiffness paraméterek változása a COPD rehabilitációban

A téma kutatója: Szilágyi Levente mesteroktató
Cél:
A COPD-s betegek rehabilitációja során bekövetkező változások nyomon követése a poszturális kontrollban és az artériás stiffness paraméterekben.
Módszer: Belégzőizom tréner, SMR henger, vibrációs tréner használata. Adatgyűjtés funkcionális tesztekkel, egyensúlymérő platformmal (Tekscan Sway Analysis Module), arteriográffal. Adatelemzés Statistica programmal.

MTMT link >>>

 

Belégzőizom-erősítő tréning hatása a derékfájdalomra

A téma kutatója: Finta Regina főiskolai docens

Cél: a diaphragma erősítésével csökkenteni a lumbális gerinc szegmentális instabilitását és ezzel csillapítani a derékfájdalmat, megismerni a derékájdalom hatására kialakuló izomműködésbeli sajátosságokat, vizsgálni a motoros kontrollban bekövetkező változásokat.

Módszer: a tréningprogram hatásának vizsgálata funkcionális tesztekkel, egyensúlymérő platformmal, a törzsstabilizátorok izomhasának mérése musculoskeletális diagnosztikus ultrahang segítségével, a derékfájdalommal küzdő egyének izomműködésének vizsgálata különböző testhelyzetekben és funkciók során, egészséges alanyokkal összehasonlítva.

MTMT link >>>


Fizikai tréning monitorizálás különböző telemedicinális eszközökkel, tréning típusok összehasonlítása Metabolikus szindrómás betegeknél

A téma kutatója: Máthéné Köteles Éva, mesteroktató

Cél: gyógytornászok által felügyelt és különböző eszközökkel telemonitorizált Metabolikus szindrómás betegek fizikai tréningjeinek vizsgálata, összehasonlítása.

Módszer: a különböző típusú szívfrekvencia mérőkkel (Polar H10 mellpánt + „okos” telefon, Polar M430 GPS pulzusmérő óra) otthonukban önállóan tréningező Metabolikus szindrómás betegek távmonitorizálása Polar Coach rendszeren keresztül, gyógytornászok által felügyelt, a Polar Team rendszerrel monitorizált betegek különféle tréningjeinek vizsgálata, összehasonlítása.

MTMT link >>>


Derékfájdalom előfordulásának a vizsgálati és kezelési lehetőségei fiatal felnőttek körében – A lumbális gerinc lokális izomrendszerének vizsgálata, a stabilizáló funkció befolyásolási lehetőségei

A téma kutatója: Kasza Blanka Bernadett, tanársegéd

Cél: A derékfájdalom megjelenése és az általános lelkiállapot kapcsolatának vizsgálata mellett a derékfájdalom hátterében húzódó lehetséges okok és hatékony kezelési módok vizsgálata. Derékfájdalommal kapcsolatos tudás felmérése, ennek hatása az egyén állapotára. Edukáció hatékonyságának vizsgálata. A lumbális gerinc lokális izomrendszerének, valamint a stabilizáló funkció zavarainak, befolyásolási lehetőségeinek vizsgálata.

Módszer: A lokális stabilizátorok szelektív működésének és az egyensúlyi paramétereknek a vizsgálata muszkuloszkeletális UH, Stabilizer BioFeedback Unit, Zebris ultrahang-alapú mozgásvizsgáló eszköz és NeuroCom Basic Balance Master egyensúlymérő platform, továbbá speciális funkcionális tesztek segítségével.

- Állapotot befolyásolható jellemzőket felmérő validált kérdőívek alkalmazása.

- Stabilizáló, egyensúlyfejlesztő speciális tréningek alkalmazása.

- Adatelemzés Statistica programmal.

MTMT link >>>


Gyermekfizioterápia különböző korosztályú gyermekek esetében
A téma kutatója: Kasza Blanka Bernadett, tanársegéd
Cél: különböző korosztályú gyermekek fejlődésének vizsgálata. Az egészséges és az attól eltérő mozgásfejlődés hátterében húzódó okoknak és fejlesztési lehetőségeinek a vizsgálata.
Módszer: célnak megfelelő speciális kérdőívekkel, tesztekkel, eszközökkel és módszerekkel felmérni a gyermekek állapotát. Továbbá vizsgálni a mozgásfejlődésüket, valamint speciális fejlesztési módszerekkel kezelési lehetőségeiket.

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek