Myriam Hage énekhangjával színesítette a 2025. április 25-én megrendezésre került Nemzetközi Kulturális Estet, ahol zenei előadásokon keresztül ünnepelhették a résztvevők a világ kultúráit. A rendezvénynek idén a Pick Aréna adott otthont.
Libanoni származású gyógytornászhallgatóként Myriam előadása szívből jövő tisztelgés volt kulturális öröksége előtt. Zenéjén keresztül hazája kitartását és identitását kívánta kifejezni.
- Mik a szakmai terveid a diploma utánra?
- Szeretnék szakmai gyakorlatot végezni az Egyesült Királyságban vagy Németországban. Ezt követően remélhetőleg teljes állásban tudok majd dolgozni Dubajban, ahol jelenleg a családom is él.
- Mi inspirált arra, hogy részt vegyél a Nemzetközi Kulturális Esten?
- Feltűnt, hogy az egyetemen viszonylag kevés libanoni hallgató van más arab kultúrákhoz képest, és szerettem volna valamilyen módon képviselni az országom.
- Milyen érzés volt nemzetközi közönség előtt színpadra állni és képviselni a saját kultúrádat?
- Egyszerre volt szívszorító és felemelő érzés, hálásak voltunk a lehetőségért. Amíg a színpadon álltam, végig azért imádkoztam, hogy büszkévé tehessük az országunkat.
Olyan sok kihívással és nehézséggel nézünk szembe mi, libanoniak és mások is a Közel-Keleten, rengeteget szenvedtünk és veszítettünk. A politikai és társadalmi körülmények, amelyekkel szembesülünk, sokszor túl nehezek ahhoz, hogy szavakkal ki lehessen fejezni. És, az, hogy ott állhattunk és elénekelhettük ezeket a dalokat, ráébresztett arra, hogy minden nehézség ellenére az identitásunk és a hazánk iránti szeretetünk töretlen.
- Melyik pillanat maradt meg benned leginkább az előadásról?
- Már a fellépés elejétől kezdve a közönség jobb oldala velünk énekelt és folyamatosan tapsolt. Ez a hihetetlen támogatás mélyen meghatott, és még a lámpaláz megszűntetésében is segített. Olyan érzésem volt, mintha egy család állna előttem. Az emberek bekapcsolták a vakut a telefonjukon, és valaki egy libanoni zászlót lengetett a tömegben. Ez egy rendkívül erőteljes és érzelmes pillanat volt számomra.
- Miért van szerinted kiemelt szerepe a zenének és a művészetnek a kulturális kapcsolatokban?
- Úgy gondolom, nagyon fontos megmutatni, mennyire sokszínű a zene a különböző országokban. Ez nem csupán arról szól, hogy más nyelven szólal meg egy dal – ennél sokkal több. Egy történet, egy darabka történelem, az identitás kifejeződése.
Sok tévhit és sztereotípia él Libanonról és általában az arab országokról. Szerettem volna megmutatni, hogy bár kis ország vagyunk, és sokan talán nem is ismernek minket igazán, mégsem vagyunk olyan nép, akit alábecsülni vagy lenézni kellene – hanem egy ellenálló, erős nemzet.
A teljes interjúért kattintson IDE.