A Szegedi Tudományegyetem Egészségtudományi és Szociális Képzési Kara nyerte el idén nyáron a European University Alliance for Global Health (EUGLOH) Shools of Intensive Training in Global Health Intensive School pályázatát.
A EUGLOH öt európai egyetem (a franciaországi Paris-Saclay Egyetem, a svéd Lundi Egyetem, a portugál Portói Egyetem, a müncheni Ludwig Maximilians Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem) együttműködésével létrejött szövetség, mely számos lehetőséget kínál nemzetközi kapcsolatok kialakítására és a partneregyetemekkel történő közös projektek, kurzusok indítására.
A EUGLOH által kiírt Intensive Training felhívásra Karunk a Fizioterápiás Tanszék, az Alkalmazott Orvostudományi Szakcsoport és a Preventív Egészségügyi Gondozás Tanszék összefogásában nyújtotta be 2021 márciusában a Lundi Egyetemhez pályázatát, mely a metabolikus szindróma témakörére épült. Az Intensive Training nyertesei az SZTE Egészségtudományi és Szociális Képzési Kara mellett a Portói Egyetem Epigenetics and Epigenomics és a Müncheni Egyetem Introduction to global health programjai voltak. Nyertes pályázatunk keretén belül intenzív kurzusunk a Why should I know about Metabolic Syndrome? címet viselte, mely az öt partneregyetemen az SZTE EUGLOH menedzsmentjének közreműködésével került meghirdetésre. A téma iránt nagy érdeklődés mutatkozott, 150 hallgató adta be online jelentkezését, akik közül az első 41 jelentkezőt tudtuk fogadni a szeptember 13-23 között rendezett képzésünkre.
A szív- és érrendszeri elváltozások világszerte a fő haláloki megbetegedések közé tartoznak. Kialakulásukban számos tényező játszik szerepet, melyek közül néhánynak kiemelt jelentősége van, főként együttes jelenlétük esetén. Ilyen állapot a metabolikus szindróma, mely nem önálló betegség, hanem olyan anyagcsere-eltérések összessége, melyek jelentősen növelik a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a 2. típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét. A metabolikus szindrómában szenvedők kezelése, s még inkább a tünetegyüttes kialakulásának megelőzése, csak széleskörű társadalmi összefogás eredményeképpen valósulhat meg. Tekintettel a metabolikus szindróma népegészségügyi jelentőségére, szerettünk volna minél szélesebb közönséget megszólítani témánkkal, ezért a kurzust nemcsak egészségtudományokban jártas egyetemisták vehették fel, hanem előadásainkat úgy építettük fel, hogy azok mindenki számára közérthetőek legyenek amellett, hogy részletekbe menő információkat nyújtottunk az egyes témakörökben.
Kilenc témakörben hallhattak a hallgatók online előadásokat, többek között a metabolikus szindróma etiológiájáról, kezeléséről, a megelőzés lehetőségéről és a metabolikus szindróma népegészségügyi jelentőségéről. A kurzus kidolgozása, megszervezése és lebonyolítása három szervezeti egység csapatmunkájával valósult meg: a Fizioterápiás Tanszékről Dr. Domján Andrea, Máthéné Köteles Éva és Korom Andrea, az Alkalmazott Orvostudományi Szakcsoporttól Dr. Joó Gabriella, a Preventív Egészségügy Gondozás Tanszékéről pedig Masa Andrea és Dr. Rózsa Éva részvételével. Képzésünkhöz EUGLOH koordinátoraink, Margarida Coelho és Kocsis Lilla közvetítő munkájának köszönhetően a portói partneregyetem Élelmiszer- és Táplálkozástudományi Tanszékéről professzor Nuno Borges is csatlakozott. Nuno professzor előadásában a metabolikus szindróma dietetikájáról, a legfrissebb dietetikai kutatások eredményeiről hallhattunk összefoglalót, valamint egy kötetlen beszélgetés keretén belül a portugál konyhaművészet jellegzetességeit is megismerhettük.
Kurzusunk teljesítéséhez hallgatóink egy esszét nyújtottak be, melynek kidolgozásához a metabolikus szindrómával kapcsolatosan meghirdetett témák valamelyikéből választhattak, valamint emellett megszerzett tudásukról az online vizsga teljesítésével adtak számot. A követelményeket sikeresen teljesítő hallgatók számára kiállításra kerültek a kurzus elvégzését igazoló tanúsítványok a teljesített kredit értékkel. A closing webinar eseményünkön a hallgatói visszajelzések valamint a hallgatói elégedettségi felmérés eredményei egyaránt arról tanúskodnak, hogy a képzésen résztvevő diákok elégedettek voltak az oktatással, hasznosnak találták a megszerzett tudást, és másoknak is ajánlanák kurzusunkat.
Az öt egyetem összefogásával létrejött EUGLOH szövetség az intenzív kurzusok mellett számos más lehetőséget nyújt a partneregyetemek közötti együttműködésben a globális egészség tematikájának jegyében, mely a platform népegészségügyi jelentősége mellett előmozdíthatja hallgatóink és oktatóink mobilitását, az Európai Unión belül egy újfajta egyetemi struktúra megvalósulását teszi lehetővé, aminek kialakulásában érdekes és egyben értékes tapasztalat részt venni.