Bezár

Mesterképzés

DSC_4332-Edit

Szociálpolitika mesterképzési szak

Szociálpolitika mesterképzési szak

2011. október 18.
5 perc

Célunk olyan szociálpolitikai szakemberek képzése, akik képesek arra, hogy a társadalom- és a szociálpolitika területén részt vállaljanak a szakpolitikák alakításában, hozzájáruljanak a szociális ellátórendszer működtetéséhez, hatékonyan képviseljék a társadalmi érdekeket, és bekapcsolódjanak a kutatásba és az oktatásba is.

Képzésünkben, amelyben Egyetemünk több karának oktatói működnek együtt, az interdiszciplináris szemlélet mellett kiemelt figyelmet fordítunk a szociálpolitika térbeli dimenzióira és a területfejlesztéssel való kapcsolatára. A Dél-alföldi régió sajátosságaiból adódóan a területi egyenlőtlenségek mellett a határon átnyúló kapcsolatoknak is fontos szerepet szánunk.

szcpol01Képzési idő: a képzés 4 féléves, nappali és levelező tagozaton folyik, egyetemi oklevéllel zárul.

Önköltség összege: 300.000 Ft/félév

Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles szociálpolitikus területi szociálpolitika specializáció

A mesterfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 120 kredit

    Képzési alkalmak:
    A levelező munkarendű képzésben az érintett hallgatókkal kötött megállapodásnak megfelelően a hallgatók tanóráira minden héten pénteken és szombaton kerül sor.

    Elhelyezkedési lehetőségek:
    Állami, önkormányzati, egyházi, civil, non- és for-profit szférában is kiválóan alkalmazható a megszerzett tudás. Minden olyan területen, ahol szociális tervezési, szervezési, végrehajtási feladatok vannak: a végzett hallgatóink aktív alakítói lehetnek szervezeteiknek.


    A képzés programja
    • Társadalomtudományok (20-40 kredit): település- és vidékszociológia, kérdőív és hatásmérés, társadalomkutatás módszertana, speciális társadalmi csoportok, műhelyszemináriumok, stb.
    • Társadalom- és szociálpolitika (50-70 kredit): oktatás- és foglalkoztatáspolitika, központi és helyi lakáspolitika, ifjúság- és családpolitika, felzárkózás és felzárkózással kapcsolatos programok, stb.
    • Állam- és jogtudomány (10-40 kredit): Az alapvető jogok és érvényesülésük garanciái
    • Gazdaságtudomány és bölcsészettudományok (10-40 kredit): államháztartástan és önkormányzati gazdálkodás, emberi erőforrás menedzsment, nyugdíjbiztosítás, a társadalom- és szociálpolitika történelmi alakzatai.
    A szakmai gyakorlat követelményei:
    A szakmai gyakorlat a szociálpolitika műveléséhez kapcsolódó külső terepen végzett folyamatos, intenzív szakmai munkát jelent. A hallgató a 120 óra gyakorlati időnek legfeljebb 1/3 részét teljesítheti a saját munkahelyén, s legalább 2/3 részét attól eltérő munkahelyen. Gyakorlóhely lehet a kiválasztott szociálpolitikai téma vizsgálatára alkalmas intézmény/szervezet, ahol lehetővé teszik az adatgyűjtés különböző fajtáit, és más intézményekkel/szervezetekkel kiépített szakmai kapcsolataik mozgósításával segíteni tudják a hallgató széleskörű vizsgálódását.

    A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok (kkk alapján):
    • 4.1. Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a szociális munka, a szociálpedagógia alapképzési szak.
    • 4.2. Meghatározott kreditek teljesítésével vehetők figyelembe továbbá: a szociológia, a társadalmi tanulmányok, a politológia, a politikatudományok alapképzési szak.
    • 4.3. A 9.4. pontban meghatározott kreditek teljesítésével vehetők figyelembe továbbá azok az alapképzési és mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti szakok, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad.
    • 9.4. A 4.2. és 4.3. pontban megadott oklevéllel rendelkezők esetén a mesterképzési képzési ciklusba való belépés minimális feltételei
      A mesterképzésbe való belépéshez szükséges minimális kreditek száma:
      a 4.2. pont szerinti szakokon szerzett oklevél estében 30 kredit a szociális munka és a szociálpolitika alapismereteiből,
      a 4.3. pont szerinti szakokon szerzett oklevél estében legalább 60 kredit a szociális munka, a szociálpolitika, a szociológia és a jogtudomány alapismereteiből, amelyből legalább 15 kredit a szociális munka és legalább 15 kredit a szociálpolitika területéről.
      A mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a hallgató a korábbi tanulmányai alapján a 4.2. pontban meghatározott oklevéllel rendelkezők estében legalább 15 kredittel,
      a 4.3. pontban meghatározott oklevéllel rendelkezők estében legalább 30 kredittel rendelkezzen.
      A hiányzó krediteket a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint meg kell szerezni.

    Azoknak a felvételizőknek, akik a jelentkezés előfeltételeinek nem csupán a diploma, hanem a diploma és meghatározott kreditek együttes beszámításával tesznek eleget, előzetes kredit-elismertetést kell kérniük a Kartól. (Az ehhez szükséges nyomtatvány és a részletes útmutató honlapunkról letölthető.) A kredit-elismertetési kérelemhez a kurzusleírásokat és az azok teljesítését igazoló dokumentumok hivatalos másolatát is mellékelni kell. A kredit-elismertetési kérelmet a mellékelt dokumentumokkal együtt a TANOSZ-ra kérjük benyújtani legkésőbb 2023. december 14-ig. Cím: SZTE ETSZK TANOSZ, 6726 Szeged, Temesvári krt. 31. A borítékra írják rá, hogy szociálpolitika mesterképzés kredit-elismertetési kérelem, így gyorsabban kerül az illetékes tanszékre.

    A felvételi elbeszélgetés:
    A felvételi vizsga egy szakmai beszélgetésből áll, melyre a jelentkezők a megadott szakirodalmak elolvasásával és saját településük szociálpolitikai gyakorlatának bemutatásával készülhetnek fel. A felvételi elbeszélgetés pontos időpontjáról és helyszínéről minden leendő hallgatónkat írásban értesítünk.

    Olvasmányok a szakmai beszélgetéshez:
    • Kovács Katalin: Területi, társadalmi hátrányok és beavatkozási politikák. In: Kovács Katalin-Váradi Monika Mária (szerk.): Hátrányban vidéken. Argumentum Kiadó, Budapest, 2013. 25-54. o. Letöltés: innen
    • Csoba Judit: Gondoskodó állam, aktiváló állam, befektető állam. A foglalkoztatáspolitika és a jóléti modellváltás néhány összefüggése (2017) Letöltés: https://socio.hu/uploads/files/2017_1/csoba_tan.pdf
    Szempontok a saját település bemutatásához:
    • települési körkép,
    • társadalmi helyzetkép,
    • a helyi szociálpolitika gyakorlata.

    A jelentkezés módja:
    A www.felvi.hu honlapon keresztül elektronikusan lehet benyújtani.

    A jelentkezés benyújtásának határideje az aktuális, központi felvételi tájékoztatóban közölt időpont.

    További információk
    A részletes tudnivalók (majd) a www.felvi.hu honlapon (lesznek) olvashatók az aktuális időszakban.

    A www.felvi.hu oldalon történő elektronikus regisztrációt követően a Karunk Tanulmányi és Oktatásszervezési Irodáján (6726 Szeged, Temesvári krt. 31.) lehet érdeklődni, az e-jelentkezéssel kapcsolatban (telefon: (62) 343-034, e-mail: felveteli.etszk@szte.hu).
    Az előzetes kredit-elismertetéssel kapcsolatos és egyéb szakmai jellegű kérdéseikkel Dr. Vida Anikó tanszékvezetőhöz fordulhatnak (e-mail: vida.aniko@szte.hu).

    Mesterképzésünk valamennyi oktatója örömmel várja jelentkezésüket!

    Aktuális események

    Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek