A Szegedi Tudományegyetem Egészségtudományi és Szociális Képzési Kara nagy hangsúlyt helyez a hallgatói tudományos élet ösztönzésére. Szakmai hét elnevezésű programsorozatuk idén ennek jegyében telt 2025. április 7. és 10. között. A kar életében meghatározó eseményekről Prof. Dr. Tóth-Molnár Edit dékánnal és Dr. Csoma Zsanett tudományos és általános dékánhelyettessel beszélgettünk.
– A Szakmai hétnek nagy hagyománya van karunkon. Azt gondolom, az új idők új megközelítést igényelnek, ezért az idei évtől olyan új színfoltokkal gazdagodott a program, amelyek azt szolgálják, hogy még nagyobb hangsúlyt fektessünk a fiatalok akadémiai területre való vezetésére – mondta Prof. Dr. Tóth-Molnár Edit, az SZTE Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar (ETSZK) dékánja. – Szeretnénk rávilágítani, hogy milyen óriási jelentősége van annak, ha hallgatóink a kutatásaikkal gazdagítják ezt a tudományterületet. Az idei Szakmai hét kínálata kiszélesedett: eddig a karon folyó képzések mutatkoztak be egymásnak (is), most viszont sokkal inkább a fiatalok tudományos életbe való bevezetésére fókuszáltunk.
A négynapos eseménysorozat színes programját különböző témájú (fényvédelem, függőségek, művészetterápia, áldozatvédelem, gyász) előadások, véradás, TDK Orientációs nap, gerincjóga is gazdagította. Szerdán tartották a Dr. Szél Éva Emléknapot a kar iskolateremtő és intézményfejlesztő első főigazgatójára emlékezve, a koszorúzást követően az EKÖP-pályázatos hallgatók tartottak előadásokat.
Prof. Dr. Tóth-Molnár Edit dékán és Dr. Csoma Zsanett dékánhelyettes (a kép jobb szélén) az SZTE ETSZK Szakmai hét rendezvényén. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
– Az egészségtudomány valamennyi területe reflektorfénybe került a Szakmai héten. Sokféle szakot kínálunk a szociális munkás képzéstől a gyógytornászig, és ezen a héten a különböző tanszékek, intézetek az átlagtól eltérő, de a szakmájukhoz szorosan kapcsolódó programokat szerveztek, amelyekkel felkeltették a hallgatók érdeklődését, illetve szélesítették az itt dolgozók látókörét – hallottuk Dr. Csoma Zsanettől, az ETSZK tudományos és általános dékánhelyettesétől. Tudományos előadásokkal, gyakorlati foglalkozásokkal, vitadélutánokkal, irodalomterápiás ülésekkel is várták az érdeklődőket.
– Az idei Szakmai hetünket direkt a tudományos diákköri munka támogatására fókuszáltuk. Az első nagy rendezvényünk Dr. Kemény Lajos bőrgyógyász, immunológus professzor előadása volt, ő híres az optimizmusáról és a töretlen lendületéről. Az ilyen példaképek életútjának bemutatása nagyon ösztönzően hat a fiatalokra. A keddi napot teljes egészében TDK Orientációs napnak szántuk. Bemutatkoztak az egyes tanszékek, a TDK-program lehetőségek, volt szó arról is, hogy például TDK-helyezésekkel vagy a PhD-képzéssel kapcsolatban milyen lehetőségeik vannak a hallgatóknak. Prezentációs technikákat is tanítottunk a fiataloknak. Az a célunk, hogy mindenki megtalálja azt a szakterületet, amely igazán érdekli – jelentette ki Dr. Csoma Zsanett.
A fakultás „A tudományos diákköri munka népszerűsítése a Szegedi Tudományegyetem Egészségtudományi és Szociális Képzési Karon” című nyertes pályázata keretében valósult meg a Szakmai hét. A pályázat részeként tehetséggondozó kurzusokat is indítottak. A Tudományos Mecenatúra pályázat keretében pedig 2025. május 29. és 31. között Nemzetközi Egészségtudományi Konferenciát szerveznek Szegeden. A konferencia része lesz egy fiataloknak szóló poszterprezentációs verseny, ahol akár a TDK-, akár a PhD-hallgatók meg tudják mérettetni magukat.
Prof. Dr. Tóth-Molnár Edit dékán elmondta, a karon belül bármely szakterületen van lehetőség a tudományos tevékenységre a dentálhigiénikus képzéstől a gyógytornászon, a diplomás ápolón át a hamarosan induló mentőtiszt szakig. Mindenütt óriási tárháza van az új, tudományos igényű információknak. Hamarosan elindul az ETSZK egészségtudományi alprogramja, amelyben munkatársaik PhD-fokozatot szerezhetnek. Azok a hallgatók, akik a kar kötelékében szeretnének oktatókká válni, számíthatnak az ETSZK és a velük együttműködő Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar oktatóinak, kutatóinak a támogatására.
Vida-Szűcs Imre
Borítókép: Dr. Csoma Zsanett, az ETSZK tudományos és általános dékánhelyettese a Szakmai hét nyitóelőadásán. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Tehetség Program támogatásával az NTP-HHTDK-24-0024 azonosító számú, „A tudományos diákköri munka népszerűsítése a Szegedi Tudományegyetem Egészségtudományi és Szociális Képzési Karon” című nyertes pályázat keretében valósult meg.